Trendline (TrendLn) |
Scroll Föregående Topp Nästa Fler |
Trend Line som automatiskt ritar ut en trendlinje i grafen åt dig. Du behöver inte själv välja vilka toppar och bottnar som trendlinjen ska ritas ut ifrån, vilket kan göra att du ser trendlinjer som du kanske annars hade missat.
Indikatorn fungerar så att du bestämmer hur stora toppar du vill att kanalen ska ritas med tanke på. En topp/botten bestäms utifrån inställningen, om inställningen t. ex. är 20 betyder det att en topp har 20 perioder innan som är lägre och 20 perioder efter som är lägre. Motsatsen gäller då för bottnar.
Om indikatorn hittar två stigande bottnar som motsvarar dina inställningar in kommer en positiv trendlinje att ritas ut mellan dessa bottnar. Det motsatta gäller om indikatorn hittar två fallande toppar efter varandra.
Om en aktuell aktie inte uppfyller dina inställningar går indikatorn in ett “självsökningsläge”. Indikatorn kommer då själv att anpassa inställningen ett visst antal steg för att söka ett bra läge med dessa inställningar. Denna inställning visas i plot4.
Om indikatorn hittar en sådan inställning kommer trendlinjen att ritas ut, annars intet.
Hjälpvideo Trendlinje
Namn |
Trendline |
---|---|
Kortnamn |
TrendLn |
Parameter 1 |
Antal dagars topp/botten |
Standardinställningar |
Parameter 1 = 20 |
skriptexempel 1 |
- |
skriptexempel 2 |
- |